среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, bezproblemowej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub wstępnie obrabia, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu na plot i furtkę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa głazów na sztachety z Winylu na plot i furtę ze sztachet, przybierają one wtenczas przeróżne pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno także siekać na sześciany o regularnych konturach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na małe, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia Winylowe używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenie z plastikuSzczebrzeszyna na plot i bramę sztachetowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku a także własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz ogrodzenie plastykowe na plot i furtę ogrodzeniowa konstruuje się z kamieni różnorakiego układu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród kawałków o nietypowych obrysach, powinno się je trafnie dobierać tzn. tak, żeby forma każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur prędko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają również mchem a także glonami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się głębokie rysy. Sprofilowane firmy czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, by kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot albo po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne przeważnie pełnia role ogrodzenia, natomiast często służą również za ozdobę. Zazwyczaj takie ogrodzenie z plastyku z Lubawka sadzi się w nasłonecznionych elementach, w których błyskawicznie wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Co niemiara powabu maja również takie rosnące ploty, jakie prowadza poprzez osłonięte zakamarki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta gdzieniegdzie plątanina gałązek ewentualnie kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazy, a rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer obok takiego płotu wycisza oraz uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w ogrodzie, a także nasze upodobania a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, ale potrzebują także wiele przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie plastykowe zdołają być niezwykle wysmukłe, chociaż wypada je cyklicznie zmniejszać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot zakłada się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje porę suchą,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie z PCV z Świętochłowic stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic dobrze nie zaznaczy linii trawnika albo kwietnika jak niskie żywe sztachety.

Niezwykle duże, bowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w razie potrzeby przesłania sąsiednie domy a także ulice. Żeby otworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzeszki. Gdy chcemy aby nasze zielone plot było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego a także klonu polnego. Należy mieć na uwadze jednak, że gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie może być kłopotliwe.

Nic właściwie nie uwydatni krawędzi trawnika albo rabaty jak małe żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i rabaty nie zawsze chcą dobrze rosnąc w wskazanych terenach, niskie drzewa umieją utrzymać kwieciste zaplecze w wyznaczonym miejscu czy tez zasłonią gołe placki gleby. Poprawnie uformowany nieduży żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna wyłącznie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w ciemnych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je zgrabne jabłuszka, które można wykorzystać na przetwory.

Niewysokie bądź rosłe zielone ogrodzenia wolno otrzymać z drzew iglastych.

Niestety, drzewa z tej grupy często są znacznie droższe aniżeli gatunki liściaste. Z nich najlepiej akceptuje brak słońca cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta a także trzeba go obcinać, niemniej jednak jego metamorfozę Cis można pościć samopas.Będzie migiem dojrzewał i uchroni filarowy zarys.

O ile wasz kącik jest dosyć zacieniony, warto aby zielony częstokół rozświetlić kolorowymi zmazami. Niektóre z cienioznośnych gatunków maja klasie o jasnych bądź pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr pospolity Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w najwyższym stopniu przemawiające w słońcu, jednak nawet w śladzie korona drzewa zostają dość jasne, mało co oświetlone promieniami.