пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic dobrze nie zaznaczy linii trawnika albo kwietnika jak niskie żywe sztachety.

Niezwykle duże, bowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w razie potrzeby przesłania sąsiednie domy a także ulice. Żeby otworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzeszki. Gdy chcemy aby nasze zielone plot było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego a także klonu polnego. Należy mieć na uwadze jednak, że gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie może być kłopotliwe.

Nic właściwie nie uwydatni krawędzi trawnika albo rabaty jak małe żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i rabaty nie zawsze chcą dobrze rosnąc w wskazanych terenach, niskie drzewa umieją utrzymać kwieciste zaplecze w wyznaczonym miejscu czy tez zasłonią gołe placki gleby. Poprawnie uformowany nieduży żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna wyłącznie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w ciemnych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je zgrabne jabłuszka, które można wykorzystać na przetwory.

Niewysokie bądź rosłe zielone ogrodzenia wolno otrzymać z drzew iglastych.

Niestety, drzewa z tej grupy często są znacznie droższe aniżeli gatunki liściaste. Z nich najlepiej akceptuje brak słońca cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta a także trzeba go obcinać, niemniej jednak jego metamorfozę Cis można pościć samopas.Będzie migiem dojrzewał i uchroni filarowy zarys.

O ile wasz kącik jest dosyć zacieniony, warto aby zielony częstokół rozświetlić kolorowymi zmazami. Niektóre z cienioznośnych gatunków maja klasie o jasnych bądź pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr pospolity Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w najwyższym stopniu przemawiające w słońcu, jednak nawet w śladzie korona drzewa zostają dość jasne, mało co oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий