понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot albo po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne przeważnie pełnia role ogrodzenia, natomiast często służą również za ozdobę. Zazwyczaj takie ogrodzenie z plastyku z Lubawka sadzi się w nasłonecznionych elementach, w których błyskawicznie wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Co niemiara powabu maja również takie rosnące ploty, jakie prowadza poprzez osłonięte zakamarki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta gdzieniegdzie plątanina gałązek ewentualnie kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazy, a rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer obok takiego płotu wycisza oraz uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w ogrodzie, a także nasze upodobania a także czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko także ekspansywnie rozkwitają, ale potrzebują także wiele przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie plastykowe zdołają być niezwykle wysmukłe, chociaż wypada je cyklicznie zmniejszać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot zakłada się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest rosnący plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje porę suchą,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie z PCV z Świętochłowic stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий